Długi spadkowe – co musisz o nich wiedzieć

Długi spadkowe – co musisz o nich wiedzieć?

Spadki to niestety nie tylko przyjemność w postaci pieniędzy, budynków, czy cennych nam przedmiotów. Spadki to także zobowiązania, z których musimy się rozliczyć, jeśli tylko zostaliśmy ujęci w testamencie. Długi to nie jedyna przykra wiadomość jaka może nas spotkać podczas załatwiania spraw związanych z czyjąś śmiercią. Drugą nieprzyjemna wiadomością, może być to, że zmarły, nie uwzględnił w swoim testamencie żadnej najbliższej mu rodziny.

Tutaj jednak, na pomoc przychodzi polskie prawo, które wprowadziło zachowek. KC – czyli Kodeks Cywilny – tutaj tych przepisów należy szukać. Czym jest dług spadkowy? Co do niego zaliczymy? Czym jest owy zachowek według KC? Na czym polega obliczanie zachowku? Czy jest to proste?

Wszystkie te oraz kilka innych wątpliwości, postaramy się wyjaśnić poniżej.

Czym jest dług spadkowy?

Poprzez dług spadkowy, rozumiemy, odpowiedzialność, którą ponosi spadkobierca, z tytułu długów spadkodawcy. Odpowiedzialność taka, może występować w formie bez ograniczenia- wówczas spadkobierca ponosi odpowiedzialność za wszystkie długi spadkowe całym majątkiem jaki posiada, lub ograniczone- wtedy pojawia się ograniczenie do wysokości stanu czynnego spadku. Jeżeli spadek podzielony jest na kilka osób, wtedy, po jego podzieleniu, każdy ze spadkobierców odpowiada za długi spadkowe, w sposób proporcjonalny do wysokości jego udziału w spadku.

Co zaliczymy do długu spadkowego?

Do długu spadkowego, należy zaliczyć wszystkie obowiązki jakie posiadał zmarły, które nie wygasły z chwilą jego śmierci. Obejmują one zatem, pożyczki, nieopłacone czynsze, alimenty, przedmioty użyczenia, wymagane zwroty darowizny i tym podobne. Do tego, należy także dodać wszystkie koszty związane z pogrzebem naszego zmarłego, a także roszczenia o zachowek oraz obowiązek zapisów zwykłych i poleceń.

Zasady wywiązania się ze zobowiązań zmarłego zostają dokładnie ustalone przez sąd, za pośrednictwem prawników.

Zachowek według KC – czym jest i ile wynosi?

Instytucja zachowku, została wprowadzona do naszego prawa, aby zabezpieczyć najbliższą rodzinę przed całkowitą utratą majątku zmarłego, w sytuacji, w której całkowicie wykluczył on ich ze swojego testamentu. Jednym słowem, jest to prawo do części materialnych rzeczy jakie pozostawił za sobą zmarły, pomimo tego, że nie znaleźliśmy się w zapisie jego ostatniej woli.
Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, prawnukom, małżonkowi oraz rodzicom zmarłego. Tylko te osoby mają do niego prawo.
Wysokość zachowku, to dokładnie 1/2 wartości spadku, jaki zostałby przydzielony przy dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli jednak osoba, która występuje o zachowek, jest trwale niezdolna do pracy lub małoletnia, wówczas wysokość zachowku wynosić będzie 2/3 tej wartości.

Zachowek wysokość to jednak hasło, które wiąże się z nieco bardziej skomplikowanym procesem niż dodanie kilku kwot. Trzeba wiedzieć co dokładnie uwzględnić, aby uczciwie go wyliczyć. O tym poniżej.

Zachowek – jak go wyliczamy?

Zachowek wysokość na to hasło, niejeden zamiera. Oczywistym jest, że każdy chciałby, aby kwota ta, była adekwatna do jego oczekiwań. Jak obliczyć zachowek? Otóż, oprócz dwóch podstawowych zasad, które zostały wymienione powyżej, należy jeszcze pamiętać o kilku rzeczach.

Podczas ustalania podstawy do obliczania zachowku, czyli niczego innego jak udziału spadkowego, należy brać pod uwagę spadkobierców niegodnych, a także i tych, którzy z własnej woli odrzucili spadek. Nie dotyczy to osób, które zrzekły się spadku lub też zostali z niego wydziedziczeni przez spadkodawcę. Podczas obliczeń nie uwzględnia się darowizn, które weszły w życie przed zawarciem małżeństwa lub dotyczą osób, które nie mają prawa do zachowku, a także i wtedy kiedy miały miejsce w czasie, w którym zmarły nie miał zstępnych. Odpowiedź na pytanie jak obliczyć zachowek jest zatem stosunkowo zawiła. Zanim się do tego zabierzemy, należy bardzo dokładnie wczytać się w prawo spadkowe obowiązujące w naszym kraju, a także zasięgnąć porad prawników, którzy się w nim specjalizują. Wcześniej nie ma nawet co szacować, gdyż stracimy tylko sporo czasu, a i tak kwoty będą się znacznie różniły od tych, które faktycznie będą nam przysługiwały.
Całe prawo spadkowe, jakie obowiązuje w naszym kraju, jest dostępne do wglądu każdego, nieodpłatnie, w sieci. Możemy także przybliżyć je sobie wizytą u prawników – za te już niestety zapłacimy. Prawnicy jednak, wyjaśnią nam dokładnie z czym wiąże się spadek, a przede wszystkim długi spadkowe, czym jest zachowek, a także jak wygląda obliczanie zachowku krok po kroku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij