Czym jest wydziedziczenie?

W niektórych przypadkach dochodzi do sytuacji, kiedy to spadkodawca nie chce, aby majątek po nim dziedziczył syn, córka lub inna osoba, która prawnie była objęta zasadą dziedziczenia. W takich wypadkach, pozbawienie kogoś spadku, lub też innego majątku, nazywane jest w Polsce wydziedziczeniem. Jeśli taka będzie ostatnia wola zmarłego, to wtedy dana osoba traci całkowite prawo do spadku. Wydziedziczenie może objąć syna, żonę oraz innego, pozostałego przy życiu krewnego. Bardzo często osoba dowiaduje się o tym, dopiero po odczytaniu ostatniej woli zmarłego. Fachowo takie pozbawienie zapisane przez zmarłego, nazywa się testamentem negatywnym. To właśnie w takim oświadczeniu wyraźnie zaznacza się, że dana osoba zostaje pozbawiona praw dziedziczenia ze skutkiem natychmiastowym. Jeśli nie ma wskazanego dziedzica, a osoba wydziedziczona była ostatnim żyjącym krewnym, wówczas majątek przypisywany jest na rzecz państwa, choć wydziedziczenie wcale nie oznacza, że osoba traci prawo do zachowku nie w każdej sytuacji. Istnieje wiele przyczyn, dla których można wydziedziczyć daną osobę.

Kiedy można kogoś wydziedziczyć?

Jeśli krewny postępuje sprzecznie z właściwymi zasadami współżycia społecznego, może zostać objęty takim przepisem. Osobę można wydziedziczyć także, jeśli targnęła na życie spadkodawcy lub też przez całe życie była zagrożeniem dla jego osoby. Osoby niezajmujące się spadkodawcą także mogą być pozbawieni prawa dziedziczenia majątku, ponieważ to spadkodawca decyduje komu przepisze swój dobytek po śmierci. Co najważniejsze, ostatniej woli nie da rady podważyć prawnie oraz doszukiwać się niepoczytalności osoby zmarłej w chwili sporządzania testamentu. Tutaj przepisy są jasne, osoba raz wydziedziczona nie ma prawa odwołania się od woli zmarłego. Warto zapamiętać, że pobawienia majątku może dokonać jedynie spadkodawca, żadna inna osoba nie ma do tego prawa. Testament, czyli ostatnia wola zmarłego, to przede wszystkim prawny dokument, który po podpisaniu przez spadkodawcę staje się ważny. Jeśli osoba spisująca własny testament chce pozbawić kogoś prawa do dziedziczenia, to musi podać okoliczności oraz przyczynę takiego postępowania.

Prawo jest niezmienne

Pamiętajmy, że prawo z całą surowością stoi po stronie spadkodawcy, ponieważ to jego wola ma tutaj pierwszorzędne znaczenie. Najczęściej do wydziedziczenia osoby bliskiej, dochodzi w sytuacji kiedy osoba nadużywa substancji psychoaktywnych, alkoholu lub jest uzależniona od hazardu, a nawet prostytucji. W takich przypadkach zachowanie osoby będącej przyszłym dziedzicem, jest aspołeczne, co jest jak najbardziej zgodne z zasadą wydziedziczenia. Wszystkie te wspomniane zachowania wymienione są w ustawie. Osoba dziedzicząca powinna więc zapoznać się z aktualnie obowiązującym prawem, a w takich wypadkach zaleca się konsultacji z określonym radcą prawnym. Pamiętajmy, że osoba zapisująca majątek ma większe prawa niż my, dlatego warto żyć w zgodzie z taką osobą. Warto też pamiętać, że majątek zgodnie z wolą osoby zmarłej może zostać przekazany następnej w kolejności osobie, która ma prawo do dziedziczenia.

Ostatnia wola

Bardzo często zmarli zaznaczają wyraźnie, kto może przyjąć spadek i wtedy wola zmarłego musi zostać zrealizowana i nie ma możliwości podważenia wiarygodności takiego zapisu, ponieważ taka była jego decyzja. Warto zapoznać się z obowiązującym prawem, ponieważ w ten sposób można rozwiać wszelakie wątpliwości, jeśli takowe mamy. Jak więc widzimy prawo do spadku może być z powodzeniem ograniczone.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij